جیمی نلسون

جیمی نلسون، عکاس بریتانیایی، زندگی‌اش را در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی، وقف عکاسی مستند از فرهنگ‌های بومی کرده‌است و جالب اینجاست که در این کار، بسیار موفق هم عمل کرده‌است. حس کنجکاوی بی‌بدیل او، هیچوقت او را رها نکرده‌است و او به خوبی توانسته این حس قوی را در قالب آثار هنری به نمایش درآورد. آخرین تصاویر منتشر شده از کارهای او تحت عنوان «تجلیل از بشریت» نگاهی تعاملی بین او و مردمی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شود و همچنین سرزمین‌هایی که او از آن‌ها دیدن کرده‌است را به تصویر کشیده‌است.
اولین سفر طولانی مدت او به چین بوده‌است. او این سفر را در اوایل بیست سالگی‌اش تجربه کرده و سفرش به این خطه، سه سال به طول انجامیده است. یکی از دلایلی که باعث شده سفر او تا این اندازه طول بکشد این بوده‌است که بخش زیادی از فرهنگ اصیل چینی برای صدها سال، همچنان پابرجا است و زمان زیادی می‌برده تا تمام وجوه آن را ثبت کند.
کارهای او پرتره‌های با ذکاوتی است که به مانند نگهبان‌هایی فرهنگ خود را دوش به دوش به نسل‌های آینده انتقال می‌دهند. نلسون استعداد هنری خویش را وقف تلاش برای حفظ آنها کرده‌است. دوربینش هرگونه نکات و جزئیات را برای آیندگان عکاسی ثبت کرده‌است. مردمی که از آن‌ها عکاسی کرده اهل مکان‌هایی همچون گینه نو، مغولستان و اتیوپی هستند. عکاس‌های باشکوه اش نیز در یک کتاب تحت همین نام جمع‌آوری و منتشر شده است.